Denizli’deki Heykel için Guinness Başvurusu

iDünyanın en büyük horoz heykeli 27 metre uzunluğunda olacak ve Denizli’nin Horoz köyünde yer alacak. Denizli Belediyesi heykelin bitmesiyle birlikte dünyanın en büyük horoz heykeli için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruda bulunacağını duyurdu. İşte, Denizli’deki dev horoz heykeli ve heykeltıraşının açıklamaları…/i

26 ton demir

2018 yılının Eylül ayında yapımına heykeltıraş Osman Atmaca tarafından başlanan heykel için 6 ayda 26 ton demir kullanıldı. Şehrin her tarafından görülen heykelin bir horoz heykeli olmasının sebebi de, horozun Denizli şehrinin sembolü olmasından kaynaklanıyor.

Seyir Tepesi projesi

Dünyanın en büyük horoz heykeli, Pamukkale Üniversitesi kampüsünün tepesinde bulunacak. Heykelin yapımı ise Denizli Belediyesi’nin Seyir Terası Projesi kapsamında sürdürülüyor. Ayrıca bu bölgede devletin projesi kapsamında millet bahçesinin de yapımı devam ediyor. Tüm bu projelerin bitimiyle heykelin çevresinde ışıklandırma çalışması da yürütülecek ve Denizli şehrinin silüetinde sabah ve akşam horoz heykeli yerini alacak.

“Tüm dünya Denizli’yi tanıyacak”

Dev horoz heykelinin kendisinin uzunluğu 16 metre iken, kaidesinin uzunluğu da 11 metre olacak. Kaideye yerleştirildiği zaman heykelin tamamlanacağını açıklayan heykeltıraş Osman Atmaca, “Heykel yapımında bana bir kişi yardım etti ve sadece heykelin yapımında 13 ton, toplamda 26 ton demir kullandık. Bu heykel dünyanın en büyük horoz heykeli olacak ve biz de Guinness Rekorlar Kitabı’na dahil olarak Denizli şehrini tüm dünyaya tanıtacağız. Heykel tamamlanınca Guinness için başvuru çalışmalarımız başlayacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Denizli Nerededir?

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alan Denizli, Türkiye’nin en kalabalık 21. şehri olarak bir büyükşehir belediyesi olmuştur. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan Denizli’nin denize kıyısı yoktur ancak şehir kaplıca turizmiyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Türkiye’nin ünlü travertenleri ve Pamukkale bölgesi bu şehirde yer almaktadır. Pamukkale, UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır ve koruma altındadır. Ayrıca şehirde UNESCO listesinde yer alan birçok antik kent de yer almaktadır. Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi arasında bir geçit şehri olan Denizli’de tekstil sanayisi yaygındır ve ayrıca şehir horoz hayvanı ile meşhurdur.