Heykel Sanatı Yarışmaları

Türkiye’deki Heykel Sanatı Yarışmaları

  • Fethi Sekin Heykel Yarışması: Fethi Sekin, 5 Ocak 2017’de İzmir Adliyesi’nde gerçekleşen bombalı saldırıda kendini feda ederek hiçbir can kaybı yaşanmamasını sağlayan kahraman bir polistir. Olay günü sadece trafiği düzenlemekten sorumlu olan Fethi Sekin, şüpheliyi fark ederek kendi canını düşünmeden birçok canı kurtarmış ve faciayı önlemiştir. Bu nedenle İzmir Belediyesi, kahraman Türk polisi Fethi Sekin adına bir anıt diktirmek istemiş ve adliye binasının önüne dikilecek olan anıt Şehit Polis Fethi Sekin Ulusal Heykel Yarışması sonucunda belirlenmiştir.
  • Asaş Sanat Alüminyum Heykel Yarışması:Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan ASAŞ, çoğunlukkla alüminyum yassı mamuller ve alüminyum kompozit paneller üzerine yoğunlaşmaktadır. Ülkenin büyük bir ihracat kaynağı olan ASAŞ’ın sanat kurumu Asaş sanat, sanata ve sanatçıya olan desteğinden dolayı her yıl Alüminyum Heykel Yarışması düzenlemektedir.
  • Devlet Resim ve Heykel Yarışması: Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmanın 2018 yılında 74. sü gerçekleştirildi. Yarışmada her sene yeni bir konu belirlenmektedir ve birinciye para ödülü verilmektedir. Yarışmada resim ve heykelin yanı sıra seramik alanı da mevcuttur.
  • Elgiz Müzesi Teras Heykel Yarışması:  Türkiye’nin genç heykel sanatçılarını desteklemek isteyen Elgiz Müzesi her sene farklı temalarla heykel yarışması düzenliyor. Tüm heykeltıraşların katılabileceği bu yarışmanın 2019 yılındaki temasını “Dünyada hayat var mı?” başlığı oluşturmaktadır.
  • Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Altınköprü Heykel Yarışması: 2015 yılında Cannes Festivali ile aynı kategoride yarışarak, dünyanın en iyi festivali seçilen Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında uluslararası heykel yarışmasına yer verilmekte ve tüm dünyadan gelen sanatçılar festival bünyesinde bir heykel hazırlamaktadır. Sanatçılara belediye tarafından konaklama, yemek ve çeşitli geziler sağlanmaktadır. Festivalin son günü ise yarışma sonuçları açıklanarak sanatçılara ödülleri dağıtılmaktadır.
  • Kanada Uluslararası Heykel Sempozyumu:  Her yıl Kanada’nın Saint-Georges şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Heykel Sempozyumu, heykeltıraşlara eserlerinin sempozyumda yer almasına olanak tanır. Ancak bunun için önce heykeltıraşların sundukları proje ile sempozyuma katılma hakkı kazanması gereklidir. Sempozyum, sanatçılara 5.000 Kanada doları vermektedir.