Heykeller Dünyanın En Kalıcı Görsel Sanat Eserleridir

Görsel sanat denince akla ilk gelen heykeller antik çağlardan beri sanatseverleri büyülüyor. Tarihten günümüze ışık tutan birçok değerli sanat eseri içinde ise heykeller bambaşka bir statüye sahipler. Bunun en önemli nedeni, heykellerin yapı itibariyle çok uzun yıllar korunabilmeleri ve günümüze binlerce yıl geriden ulaşabilmeleri.

Geçmişte yaşamış birçok kavim hakkında bilgi bulmakta zorlansak da yapmış oldukları heykel çalışmaları ile yaşam ve kültürleri hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Peki, bu müthiş heykelleri ortaya çıkaran sanatçılar nasıl heykeltıraş oluyorlar?

Heykeltıraş Kimdir, Nasıl Olunur?

Heykeltıraş mükemmel bir çizim ve tasarım ustasıdır. Heykeltıraş yeni bir çalışmaya başlamadan önce oluşturacağı tasarımı zihninde canlandırır ve taslak çizimini yapmadan yapıtına başlamaz. Bunun haricinde bazı heykeltıraşlar, tasarımlarına başlamadan önce 3 boyutlu çamur veya bal mumundan küçük bir modelini dahi hazırlarlar.

Zorunlu olmasa da profesyonel ve sertifikalı bir heykeltıraş olabilmek için sanat fakültelerinin 4 yıllık heykel bölümünü başarıyla tamamlamak gerekir. Bu fakültelere yetenek sınavı ile girebilmek için tasarım ve çizim konusunda başarılı olmanız ve ellerinizin sanat çalışmalarına yatkın olması aranır.

Kadın sanatçılar da erkekler kadar bu [b]görsel sanat dalına[/b] hakimlerdir. Türkiye’nin ilk kadın [b]heykel[/b] sanatçıları [b]Sabiha Bengütaş[/b] ve [b]Nermin Faruki[/b]’dir.

Heykel Malzemeleri

Heykel yapımında kullanılan malzemelerin bir kısmı kalıba dökülerek, bir kısmı birleştirilerek ve bir kısmı da yontularak kullanılır. Bu malzemeler başlıca; kil, bakır, toprak, taş, alçı ve fil dişidir. Aslında malzeme seçiminde bir kural yoktur ve heykeltıraşın yaratıcılığına kalmıştır. Buna en güzel örnek de ABD’ de bulunan ”Büyük Gümüş Köpek” heykelidir. Denver’ da ki bir hayvanat bahçesinde bulunan bu sıra dışı heykel tam 90,000 adet köpek etiketinden yapılmıştır.

Mermer gibi taş oyma heykellerde çok çeşitli çekiçler, çelik ve elmas uçlu kalemler; [b]ahşap heykeller[/b] de ise eğeler, testereler, baltalar ve törpüler kullanılır. Ama özellikle de insan tasvirlerine konsantre olmuş heykeltıraşlar için en değerli ekipman, kuvvetli bir anatomi bilgisidir.

Profesyonel olarak olmasa da en azından hobi olarak heykel sanatını öğrenmek istiyorsanız, katılabileceğiniz bazı kurslar var. İşte size en popüler heykelcilik kursları:

  • ERC Atölye
  • Taksim Sanat
  • Şişli Sanat Kursu
  • Denizaltı Sanata Atölyesi
  • Donkişot Sanat