Kahramanlar Unutulmaz

İzmir, 05 Ocak 2017 de alçakça bir saldırıyla sarsılmıştı. İzmir Adliyesine yönelik PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda polis memuru Fethi Sekin ve bir adliye çalışanı şehit olmuştu. PKK’lı teröristler; hakim ve savcıların giriş yaptığı adliyenin ”C” kapısına bombalı araçla girmeye çalıştıkları sırada, aracı durdurmak isteyen kahraman polis memuru Fethi Sekin, çıkan çatışmada şehit olmuştu. Fethi Sekin’in gösterdiği olağanüstü kahramanlık sayesinde teröristler, aracı adliye dışında patlatmak zorunda kalmış ve bu sayede onlarca adliye çalışanı ve sivil vatandaşın hayatı kurtulmuştu.

Kahraman Polis Fethi Sekin’e Vefa Borcu

Fethi Sekin’in ortaya koyduğu kahramanlık gerçekten gözleri yaşartacak boyuttaydı. 9 yıldır İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesinde Motosikletli Şahinler Timinde görev yapan Fethi Sekin, şehadete erdiğinde 43 yaşındaydı ve arkasında gözü yaşlı bir eş ve gencecik 3 evladını geride bırakmıştı. Fethi Sekin hain saldırıda kendini, eşini ve evlatlarını düşünmeden tam bir kahramanlık ruhuyla hareket etmiş, göğsünü bu hain ve hayasızca saldırıya siper etmişti.

O gün ortaya koyduğu fedakarlık ve cesaretle tüm ülkenin kalbinde ve dualarında yer alan Fethi Sekin için, başta İzmir olmak üzere, memleketi Elazığ da ve yurdun çeşitli yerlerinde anma törenleri düzenlenerek hüzünle anıldı.

Polis Fethi Sekin’in ortaya koyduğu kahramanlığın daima hatırlanması, gelecek nesillere böylesine güzel cesaret örneklerinin sunulması ve Fethi Sekin’in ailesine olan vefa borcunu kısmende olsa yerine getirebilmek amacıyla Fethi Sekin adına İzmir Belediyesi tarafından şehadetinin birinci yılında heykel yarışması düzenlendi. Anıt heykel yarışmasını kaidesiyle birlikte 5,5 metre yükseklikte olan eseriyle heykeltıraş Can Akdaş kazandı. İzmir Kültürpark da düzenlenen törene Fethi Sekin’in ailesi, belediye başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer yetkililer de katıldı. Törenin ardından bir süre Kültürpark da sergilenen anıt heykel, kahraman polisin şehit düştüğü İzmir Adliyesi ”C” kapısına yerleştirildi.

Bu Anıt Heykeli Yapmak Bambaşka Bir Duygu

Heykeli yapan heykeltıraş Can Akdaş yurdun farklı yerlerinde eserleri olan bir isim. Anıt heykelin yapım sürecini anlatan Akdaş, heykelde Fethi Sekin’in en büyük özelliği olan fedakarlık ve cesaret kavramlarını yansıtmaya çalıştığı, bu nedenle bir elinin tetikte beklerken sağ elinin göğsünde hazır beklediğini ifade etti.