Seramikten Tabaklar, Bardaklar ve Heykeller

Hayatın var olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri olan toprak, canlılara sadece mineral ve yiyecek sağlamakla kalmıyor, şekilden şekle girerek bin bir türlü ihtiyacımızı karşılıyor. Seramik ve porselen gibi pürüzsüz, harika dokusu bulunan tabaklar, bardaklar ve biblo heykeller, gerek güzel görünümleri gerekse insan sağlığı için kusursuz olmaları bakımından hepimizin evlerine girmiş bulunuyorlar. Peki, Van’da yıllar sonra hayat bulmaya başlayan seramik sanatında bir eser topraktan evimize kadar nasıl ulaşıyor. Gelin bu yazımızda bu yolculuğu yakından takip edelim.

Topraktan Masalarımıza Seramiğin Yolculuğu

Seramikle ilk tanışmam heykel bölümü mezunu bir arkadaşımın seramik atölyesinde başladı. Daha önce bu güzel tabak, bardak ve heykellerin nasıl ve hangi malzemeden yapıldığına dair hiç bir fikrim yoktu. Arkadaşımla sohbet ederken elime bir tutam çamur gibi bir toprak verdi ve bundan bir kap yapmamı istedi. Toprağın kıvamı o kadar hoşuma gitmişti ki bir tabak ya da bir bardak yapmadan da bu çamurla saatlerce oynayabilirdim. Bu arada bu çamurlar oldukça ucuz malzemeler.

Seramikten bir heykel yapmaya karar verdim ve çamura şekil vermeye başladım. Bir at ve bir kale heykeli yaparak kurutmaya bıraktım. Seramik yapımında kullanılan çamurlardan biri olan beyaz kil çamurunu kullandım. Birkaç gün kuruduktan sonra sıra boyama aşamasına geldi. Özel boyalarla güzel bir doku oluşturmak için fırçayı kurumuş seramik çamuruna dikkatlice sürdüm.

Birçok çeşit seramik çamuru bulunsa da kırmızı, beyaz ve siyah seramik çamuru en çok tercih edilen malzemeler. Ben beyaz çamur ile yaptığımdan dolayı kuruduktan sonra heykellerim bembeyaz oldular. Boyadığım seramik heykellerimi yüksek sıcaklıkta sertleşmesi için fırına verdik. Bir gün sonra fırından çıkan seramik heykeller artık çok sert bir kıvam almıştı.

Bu aşamada seramik ve porselen gibi malzemelere parlak ve sürtünmesiz dokusunu veren sır devreye giriyor. Fırından çıkan seramik heykellerime iki kat sır sürdüm ve kurumaya bıraktım. Kuruduktan sonra arkadaşım benim için sırlı seramik heykelleri tekrar fırına koydu ve son işlem de bu şekilde tamamlanmış oldu. Seramik heykel yapmak aslında bu kadar kolay gözükse de, bu dalda ustalaşmak tabi ki çok emek ister.