Tarihte Ünlü Kadın Heykeltıraşlar ve Hayatları

Görsel sanatların en nadide dallarından olan heykeltıraşlık, daha çok erkeklerin egemenliğinde kalmış olsa da, dünya sanat tarihinde önemli kadın heykeltıraşlar bulunmaktadır. Aslında kadın sanatçılar tarih öncesi çağlardan bugüne aktif olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan son araştırmalarda, mağara duvarlarına çizilen resimlerin çoğunun kadınlar tarafından resmedildiği anlaşılmıştır.

Hindistan’da ise kadınlar 3000 yıldır ibadet ile ilgili resimler yapmaktalar. Yine eski Yunanlılarda, günümüzden 2500 yıl önce, kadın sanatçıların vazoların üzerini resimlerle süsledikleri bilinmektedir.

Türkiye’de Kadın Heykeltıraşlar

Anadolu’ da izlerini bırakmış onlarca medeniyet bizlere sayısız heykeller bırakmıştır; ama maalesef ülkemizde 19. yüzyıla kadar, heykel bir sanat dalı olarak gelişmemiştir. Cumhuriyet döneminde gözle görülür bir artış olmuş, bazı [b]heykel[/b] sanatçılarımız devlet eliyle yurt dışında eğitime gönderilmişlerdir.

  • Sabiha Bengütaş – (1904-1992)

İlk olmak her zaman zordur, bu kural Sabiha Bengütaş içinde geçerliydi. Tüm baskılara rağmen Heykel okuluna tek kız öğrenci olarak başladı ve Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşı oldu.

  • Nermin Faruki – (1904-1991)

Eğitimini İstanbul ve Berlin’de tamamladı. İlk bronz heykeli yapmış ve ilk sergiyi açmıştır.

  • Mari Gerekmezyan – (1913-1947)

Ünlü şair-ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun biricik aşkı: Karadut. Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşlarından Mari Gerekmezyan’ın hayatı filmlere konu olacak kadar romantik ve bir o kadar acıklı. 34 yaşında tüberküloza yakalanır ve genç yaşta hayata veda eder. Kendisi Eyüpoğlu’nun büstünü, Eyüpoğlu’da onun resimlerini yapmış, şiirler yazmıştır.

  • Zerrin Bölükbaşı – (1919-2010)

İlk soyut heykelleri yapan sanatçının en ünlü eseri ”Dansöz” heykelidir. Birçok ödüller almıştır.

[b]Dünyada Ünlü Kadın Heykeltıraşlar[/b]

Dünyada ki kadın heykeltıraşları incelediğimiz zaman, ilk bilinen sanatçı karşımıza İtalya’dan çıksa da, kadın heykeltıraşlar çalışmalarını ağırlıklı olarak Fransa’ da geliştirmiştir.

  • Properzia de’Rossi – (1490-1530)

Bilinen ilk kadın heykeltıraş, Rönesans döneminde sanatını icra etmiştir.

  • Jessie Lipscomb – (1861-1952)

İngiliz kadın heykeltıraş, Claudel ile birlikte çalışmıştır.

  • Camille Claudel – (1864-1943)

Sansasyonel ve bir o kadar da ünlü heykeltıraş Auguste Rodin’in modeli Camille Claudel. Rodin’e olan imkansız aşkıyla bilinir. Bu büyük aşk, 33 yıl akıl hastanesinde yatmasına yol açmıştır.

  • Louise Bourgeois – (1911-2010)

98 yaşında vefat eden Fransa doğumlu sanatçı, ölümünden bir hafta öncesine kadar çalışmalarına devam etmiştir. Ünlü Maman heykeli kendisine aittir.