Türkiye’de Heykel Yarışmaları ve Başvuru Şartları

Heykelcilik, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler bir sanat dalıdır. Sanat galerilerinde, sokakta, özel mülklerde ve daha birçok yerde çeşitli heykeller ile karşılaşmak mümkün. Heykelcilik için yüksek sınıfa ait bir sanat dalı dememiz yanlış olur çünkü birçok heykel sanatçısı halka hizmet etmesi için eserlerini yaratıyor. Ancak her koşulda ülkemizdeki heykelcilik anlayışının değiştiğini söyleyebiliriz.

Eğer siz de heykel sanatçısı iseniz ya da heykelcilik ile ilgileniyorsanız, bu yazımızda derlediğimiz çeşitli heykel yarışmalarına göz atmanızda fayda var.

Bu yıl 37.’si gerçekleşecek olan bu yarışma, ülkemizdeki genç (40 yaş altı) sanatçıları ve çağdaş sanat hareketlerini desteklemek amacıyla her yıl gerçekleşiyor. Başvuru tarihleri 11 Şubat ile 30 Nisan arasında olan bu etkinliğin koşulları arasında Türkiye’deki herhangi bir güzel sanat bölümünde okuyor ve 40 yaşından küçük olmalı.

Bu yarışmada yalnızca heykelcilik değil, resim, fotoğraf, video, baskı gibi birçok sanat dalından da eserler kabul ediliyor.

2012’de ilk defa gerçekleştirilen ve her sene çeşitli temalardan eserler kabul edilen bu yarışmada seçilen eserler, Elgiz Müzesi’nin açık hava teras sergisinde, eserlerini sunma hakkına sahip oluyor. Bu yıl Haziran’da düzenlenecek olan serginin teması ise “Dünya’da Hayat Var Mı?”.

Bu yarışma, Türkiye’de genç sanatçıların yetişmesine ve ilerlemesine katkı sağlamak, aynı zamanda sanat alanındaki çalışmalara destek vermek amacıyla İstanbul’da her yıl düzenleniyor. Yarışmaya katılmak için resim, heykel, seramik, performans, fotoğraf gibi sanat dallarından eserler gerekiyor.

Katılım koşulları arasında, yarışmacıların eserlerinin daha önce başka bir yerde sergilememiş olmaları şartı var. 37 yaşından küçük yarışmacıların katılabildiği bu etkinlik, Elgiz Müzesi’nde sergilenecek ve birinciye 15.000 TL ödül verilecektir.

2013’den bu güne her yıl düzenlenen bu etkinlik, sanatçılara 10 metrekare sunum alanı vererek kendi sergi alanlarını oluşturmalarına olanak sağlıyor. Seçilen sanatçılar, bu mini sergi imkanı ile birlikte sergi kataloğunda yer alma ve çeşitli sergi biletlerine sahip olma gibi ödüllerin sahibi oluyor. Projeye katılmak için herhangi bir yaş sınırlaması da bulunmuyor.