Türkiye’deki En Ünlü Heykeltıraşlar

Türkiye’de İslamiyet Öncesi dönemden beri heykelcilik sanatı sürdürülmekte. Özellikle Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra gelişme kateden bu sanat dalına, günümüzde birbirinden özgü tarzları olan sanatçılarla birlikte devam edilmektedir. Heykelciliğin ilerlemesi adına kurulan birçok yüksekokul, sanat atölyeleri, kurslar ve sanat yarışmaları ise ülkemizdeki heykelcilik anlayışının gelişmesine katkı sağlamakta. Türkiye’nin birçok yerinden heykel sanatçısı, yarattığı eserleri sergilerde sanatseverlerin karşısına sunmaya devam ediyor. Örneğin, yakın zamanda ünlü oyuncu Arzum Onan, “Kadın” adlı ikinci kişisel sergisini Ankara CerModern Sanat Galerisi’nde açtı. Sergisinin amacını “kadının varlığının hayatın her alanında olduğunu vurgulamak” olarak söyleyebiliriz. Ahşap, bronz, cam ve mermer gibi çeşitli materyallerden yapılan 22 kadın heykelinin bulunduğu serginin kapısı 28 Nisan’a kadar bütün sanatseverlere açık.

Ülkemizde Arzum Onan gibi birçok önemli heykeltıraşlar mevcut. Sizler için en iyi bilinen Türk heykel sanatçılarını araştırdık.

[b]Ali Hadi Bara[/b]

1906 doğumlu Bara, gençliğinde Paris’teki önemli atölyelerde çalıştı. Türk heykelciliğine yenilikçi bakış açıları kazandıran sanatçı, İstanbul Beşiktaş’taki “Barbaros Anıtı” ile bilinmektedir.

[b]Zühtü Müridoğlu[/b]

Meslektaşı Hadi Bara ile birlikte uzun yıllar heykel atölyesinde çalıştı. Paris’teki Colarossi Akademisi’ne giren Müridoğlu, geometrik-soyut anlayışın öncülerinden biri olarak kabul edilir. En ünlü çalışmaları Anıtkabir’deki büyük merdivenin batısındaki kabartma, Büyükada ve Muş’ta bulunan “Atatürk Anıtı” olarak sayılabilir.

[b]Sabiha Bengütaş[/b]

Türk heykelcilik tarihinin en önemli isimlerinden sayılan Bengütaş, ilk Türk kadın heykeltıraşımızdır. Atatürk, İsmet İnönü, Ahmet Haşim, Ali Fuat Paşa gibi birçok önemli kişiliklerin heykellerini yapmıştır.

[b]Emel Vardar[/b]

Sade güzelliğin arayışında olan bu heykeltıraş, eserlerinde farklı malzemeler ve teknikler kullanarak kadınların iç güzelliğini ön plana çıkarmayı hedeflemiştir.

[b]Ayşe Erkmen[/b]

Türkiye’de günümüz sanat anlayışının en önemli temsilcilerinden biri olan Ayşe Ekmen, Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Yurtdışında çeşitli üniversitelerde sanat dersleri verdi. İstanbul ve Berlin’de aktif olup çalışmalarını sürdüren sanatçı, Venedik 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde ülkemizi temsil etmiştir.

Bu yazımızda sizler ile Türkiye’deki heykelciliğin kısa bir değerlendirmesini yapıp, güncel gelişmeleri aktardık. Aynı zamanda ülkemizde heykelciliğin gelişmesinde önemli rol oynayan heykeltıraşları araştırıp sizlere sunduk. Günümüzde yapılan çeşitli etkinlikler, eğitim programları ve yarışmalar ile heykelciliğin önümüzdeki zamanlarda daha da ilerlemesi öngörülebilir.